Porod očima fotografky Daniely Liškové
„Jednalo se o přirozený porod v naprosto intimním prostředí. Tímto nevšedním zážitkem jsem byla naprosto okouzlená a všem ženám bych přála, aby měly možnost taky tak krásně prožít příchod nového človíčka na tento svět, jako žena na mých fotografiích." Daniela Lišková, fotografka (foto pořízeno v porodnici Rakovník v dubnu 2019).
Domácí porod Radky
Radka rodila počátkem ledna 2022 a byl to její druhý porod, první domácí. „Na domácí porod jsem se pečlivě připravovala a vše se mi vyplnilo tak, jak jsem si vysnila. Během porodu jsem si dopřávala bylinnou napářku, když jsem potřebovala odpočívat, odpočívala jsem. Při zapálených svíčkách a relaxační hudbě jsem prodýchávala kontrakce ve vaně. Měla jsem u sebe svého muže, dulu a PA. Splnil se mi sen rodit do vody. Starší dítko finále prospalo a probudilo se 45 minut po porodu. Vše bylo prostě dokonalé a neskutečně intimní." Autorkou fotografií je Zita Dirbáková.
Dva různé porody Jany
V roce 2019 jsem porodila doma - neplánovaně neasistovaně (dula nestihla přijet). Byl to můj druhý porod, první doma. V klidu domova 29.10.2019 v 16:29 připlul Jeremiáš do mých rukou za přítomnosti dcery a manžela. A byl to ten nejkrásnější zážitek.
Můj třetí porod na podzim 2021 jsem si přála opět prožít doma jako ten druhý, ale dcera to potřebovala jinak ...a tak jsem si zvolila alespoň porodnici, kde jsem cítila, že budu respektována a kde přijmou moje porodní přání.
Vybrala sjem Havířovskou nemocnici a byla to skvělá volba. 30.11.2021 v intimitě noci jsem si do svých rukou porodila Malvínu. Součástí toho byl můj manžel, úžasná dula a jako tichý pozorovatelé sestra a doktorka.
Po necelých pěti hodinách od porodu jsme společně odcházeli domů...
Domácí neasistovaný porod Petry
Petra zažila se svou dcerou neasistovaný porod - doma na záchodě, pouze s podporou duly na telefonu. „Po měsících příprav jsme dceru pouze občas zkontrolovali dopplerem, že je všechno v pořádku. Když jsem mezi kontrakcemi přestala pospávat, už bych stejně nikam odjet nezvládla. Holčičku jsem zachytila společně s tatínkem. Hned začala plakat a po chvíli mazlení se uklidnila a přistála. Byly to neskutečné okamžiky po tom, kdy se syn narodil akutní sekcí po všech těch zásazích k "urychlení". Teď už vím, že když se procesu věří a moje tělo dostane dostatek času, dokážu porodit. Sama, bez léků i zásahů a to jen s minimálním poraněním."
Domácí neasistovaný porod Lenky
V dubnu 2021 jsme přivedli na svět v bezpečí domova neasistovaně naše třetí dítě, druhé domarozené během dvou let, dceru Jenovéfu.
“Pár týdnů po porodu jsem dělala rozhovor se studentkou porodní asistence k její bakalářské práci. Krom mých domácích porodů jsem jí popisovala i ten první, nemocniční, plný porodního násilí, nerespektu a neopodstatněných rizikových zásahů. Na to konto se ptala, zda byly domácí porody lepší. Nebyly lepší, byly jiné. Dnes už vím, že bylo důležité abych první dceru porodila tak, jak jsem ji porodila. Stala se nám nejdůležitější učitelkou i průvodkyní cestou za jinými porody a rodičovstvím. Cítím vůči ní neskonalou vděčnost za to že mohu rodit jinak. Cítím vděčnost za to že tím, svým laskavým a pečujícím způsobem, vždy prochází se mnou.”
Za fotografie děkujeme fotografce Adéle Friesové.
Vědomý porod Zuzky
Co mě při tomto krásném, rychlém a vědomém porodu překvapilo, bylo to, že dcera se narodila naprosto pokojně a bez pláče. Ve společnosti je narození dítěte prezentováno, že "MUSÍ" vždy plakat/řvát a i já to tak měla zafixováno, ale u své druhé dcery jsem se přesvědčila, že tomu tak být nemusí. Byl to nepopsatelný pocit, mít na hrudi takto klidné a spokojené miminko. Za zmínku stojí i to, že plakat jsme ji poprvé slyšeli až po třech dnech, kdy se poprvé dostala do cizích rukou (pediatra, který přišel na kontrolu). Jsem ta z žen, která se při porodu potřebuje naladit na sebe a miminko, takže jsem péči porodní asistentky vyloženě nepotřebovala, což porodní asistentka respektovala a dopřála nám soukromí. Při samotném závěru porodu se mi od ní dostalo podpory a povzbuzení, ale vše nechala v mé režii, za což jsem velmi vděčná. Nerušený bonding u nás probíhal přes tři hodiny. A za další tři hodiny už jsme byli na cestě domů za starší sestřičkou, což bylo to nejlepší rozhodnutí. Ta domácí atmosféra, sžívání a láskyplné chvíle s mými holčičkami a manželem, byly nejkrásněji chvíle v mém životě. Další porod bych rozhodně zvažovala doma, musí to být nepopsatelný zážitek.
Hančin porod v porodnici
Anny porod císařským řezem
Dcera byla pro mne vymodleným dítkem.Těhotenství po třech SP. Byla jsem na rizikovce již kvůli zmíněným třem SP plus vývojová vada dělohy. Celé těhotenství jsem doufala v přirozený porod, bohužel jsem ani nevěděla, že existují nějaké PA. Ve 29+2 tt jsem ležela pár dní v nemocnici kvůli otevírání a zkracujicimu se čípku. Naštěstí se vše zastavilo a jelo se dál. To byla má první a jediná kontrola v nemocnici. 28.11. 2020 (37+1tt) jsem po celý den měla poslíčky. Večer jsme byli na oslavě. Kolem 11 jsme přišli domů a chtěli jít spát. Došla jsem si na WC a šla zpět do ložnice. V tom ze mě něco vyteklo i s krví a ja jako nezkušená prvorodička myslela, že to je plodová voda. Tak jsem zavolala do porodnice, že přijedeme, dobalili jsme věci a vyrazili jsme. Do porodnice jsme dorazili cca v půl 12. Udělali mi test na plodovou vodu - negativní. Monitor - tam vše v pořádku a byly vidět i kontrakce. Do toho jsme vypisovali papíry. Vyšetření bolestivé, s krvácením, ale to je u mě normální (přepážka v pochvě, ačkoliv je ze 3/4 odstraněna) malá byla KP. PA mě stále přesvědčovala, že to zvládneme porodit normálně, než zjistila, že mám 2 čípky (nikdy mi to nikdo nevěří ). Prý tedy, že stejně ještě nerodím, ale že si mě tam nechají přes noc a ráno uvidíme a případně mě pustí ještě domů. Dostala jsem IS k CS abych si v klidu přečetla a podepsala. Dali mě na pokoj. Ráno odběr krve a moči. Podle výsledků mě měli pustit. No během toho mi začala pomalinku odtékat plodovka. Testy byly horší a po obědě za mnou přišli, že to teda udělají dnes. Jenže já už v sobě měla oběd, a tak jsme čekali do 6 hodin do večera.
Nakonec jsem se na sál dostala v 19:00 ... stihl přijet i manžel a čekal před sálem. Měla jsem spinalní anestezii, bohužel byly komplikace, ale ne vše jde vždy podle plánu. Dceru vyndali v 19:10 a hned mi ji ukázali, nafotili mi ji na můj mobil (skvělá sestřička nejspíše od anesteziologa). Odnesli ji zvážit atd.. a dali ji manželovi. Já bohužel měla problém s dělohou, která se nechtěla zatáhnout, a tak mi něco píchli, po čemž jsem se pozvracela. Dcerku manžel odnesl na dětské a pak ho pustili za mnou na sál. Dceru mi pravidelně nosili (byla v inkubátoru), se mnou však byla až od 3. dne a v inkubátoru až do konce (byli jsme tam 12 dní). Dcerka vážila 2290g a měřila 47cm.
Tento příběh není zrovna ukázkový a ani podle mých plánů a představ. Proto bych jej ráda zveřejnila, aby si všichni uvědomili, co za oporu může být PA, kterou já bohužel neměla a tak to také vypadalo. Pro příští porod bych chtěla svou PA mít, pokud mi to bude státem umožněno. Fotografie vznikla na sále, kdy sama sestřička fotila vše co šlo na můj mobilní telefon a já jsem ji za to vděčná. Fotografie ačkoliv na ní nejsem vyjadřuje krásu CS, bolest, zrození, štěstí a lásku v jednom. A dokazuje to, že ačkoliv to není přirozený vaginální porod, může to být jedna z nejkrásnějších a zároveň nejbolestivějších chvil v životě ženy a je potřeba, aby o všechny tyto ženy bylo řádně postaráno.
Porod očima fotografky Pavlíny
Porod v porodnici
Jana a porod ve Šternberské porodnici
U druhého zrození jsem volila menší porodnici ve Šternberku, věděla jsem, že porod může být ještě daleko hlubší zážitek, ale potřebovala jsem k tomu porodní asistentku, která bude důvěřovat ženskému tělu a vytvoří mi intimní prostředí pro stvoření zázraku. Našla jsem si na doporučení svého anděla Bibianu. Po příjezdu do porodnice mi zapálila svíčky ve sprše a umístila mi na poličku mou sošku těhotné bohyně. Ukázala manželovi, jak mi správně tlačit body na bedrech, aby mi ulehčil od kontrakcí. Vklouzli jsme oba do sprchy, ten se postupně vysvlékl do trenek, příště ti nabalíme plavky, okomentovala jsem mezi sílícími stahy. Bibiana stála opodál a dala mi důvěru, že to zvládnu. Čelo jsem si opírala o stěnu sprchy, v ruce držela sprchu, mírně pohupovala pánví a snažila jsem se jít bolesti naproti a co nejvíce se uvolnit. Pomáhal mi k tomu i můj hlasový doprovod. Bibi nám k tomu ještě pustila relaxační hudbu. Já už cítila, že děťátko chce jít hlavičkou ven, nahmatala jsem ji a s další kontrakcí byla venku. Bibi zavolala, že rodíme, neproběhlo žádné přenášení na lůžko do "přirozené pozice" na zádech. Zbytek tělíčka už šel snadněji, díky gravitaci a poloze ve stoji, to šlo opravdu rychle a manžel si za asistence mohl zachytit syna do rukou. Až teď dorazil zbytek porodního týmu. Syn mě vůbec neporanil a téměř bez pláče přišel na svět. Hodinu po přijetí do porodnice. Následovalo dotepání pupečníku, manžel po 20 minutách přestřihl pupeční šňůru a nerušený více jak dvou-hodinový bonding. Měřilo se a vážilo až poté. Děkuji Bibi za důvěru, svému manželovi za oporu a sobě za vnitřní sílu.
Lucčin porod v porodnici
Porod v porodnici s PA
První porod (8/2019) proběhl ve Šternberku, nicméně jsem si při něm zažila všechny intervence a zásahy. Porod nakonec skončil vexem a my na šestinedělí 5 dní kvůli synově infekci. Kromě šestinedělí jsem neměla jedinou výtku, ale nebyla jsem tehdy tolik informovaná. Věřila jsem pouze doktorům. Takže jsem se na druhé těhotenství i porod velmi připravovala. V těhotenství jsem si vybrala svou porodní asistentku Bibianu Drápalovou Pališkovou, podstoupila kurz Jemného zrození, seminář o právech pacientů v nemocnici, semináře o kojení a zjišťovala všechny informace o AP. Těhotenství bylo krásné, bez VV. Nepodstoupila jsem test na cukrovku ani imunizaci kvůli RH- faktoru. Gynekolog byl velmi respektující, vždy mi nabídl alternativu a o všem mě informoval. Gynekolog pracuje jako zástup primáře ve Šternberku (nyní primář), takže jsem s ním svůj záměr s AP probrala. Neměl jediný problém, jen mi doporučil zajistit si od pediatry potvrzení o převzetí novorozence do péče. Ve 40. týdnu jsem byla předána do porodnice Šternberk, kam jsem docházela na kontroly. Jelikož jsem byla už 41. týden, tak jsem si řekla o Hamiltona. Doktor jej provedl velice šetrně, nic jsem necítila. (Můj gynekolog). Již to odpoledne jsem cítila menší vlnky, v podvečer jsem už volala své PA. V 9 večer pravidelné vlny, takže jsem uspala staršího a dala vanu. Bylo jasné, že už je to tady. V 1 ráno jsme odjížděli do porodnice. Při příjmu mě doktor vyšetřil, kdy jsem byla na 5-6cm. Natočil se KTG a já zaplula do sprchy. Po dvou hodinách jsem byla otevřená, ale miminko stále nechtělo sestoupit. PA mi úžasně pomáhala, střídali jsme polohy, dávala nám na vše čas. Za celou dobu mi záznam točila pouze jednou, jinak kontrola dopplerem. Vyšetřovala mě pouze ona a jen tehdy když jsem sama chtěla. Kolem 7 h jsem začínala aktivně tlačit.
Zrovna se střídala směna doktorů a nová doktorka s námi již zůstala. Po celou dobu stála v pozadí a nijak nezasahovala, nemluvila. Ozvy miminka byly po celou dobu úplně v pořádku, nebyl důvod i přesto, že jsem tlačila opravdu dlouho. PA po celou dobu měřila ozvy a nahřívala hráz. Při tlačení praskla samovolně plodová voda a pak už to šlo krásně. 7:34 se narodil syn Jonáš s váhou 4330g. Ihned předán na mé tělo, kde zůstal dvě hodiny. Kontrola pouze pohledem. Po dotepání přestřihnut pupečník a placenta vyšla na jedno zatlačení. Placentu si brala ke zpracování má PA. Jelikož jsem se potrhala, tak mě doktorka zašívala. O celém postupu mě informovala, vždy mi řekla, co právě dělá. Byla šetrná, víceméně to nebolelo. Po porodu odešla a my už byli sami jen s naší PA.
Po 2,5 hodinách jsem se šla osprchovat, sbalit a už se jen čekalo na papíry. Já dostala propouštěcí zprávu, nebyl třeba ani negativní revers. Syna přišla zkontrolovat pediatrička, která nás několikrát informovala o možných komplikacích, ale jinak nic nenamítala. Ptala se mě na kontroly u pediatričky a na vyšetření miminka. Podepsala jsem negativní revers, dostali jsme zprávu a šli domů. Na screeningy jsem se objednala do FNOL, kde provedli všechna vyšetření kromě kyčlí. Doktorka velmi pečlivá. Jelikož má syn zvětšené nadledvinky, tak nám hned domluvila UTZ, který jsme ještě ten den absolvovali. Vše mi vysvětlila a raději i napsala. Sestra byla taky velmi příjemná. Nemám co vytknout a jsem za tuto možnost kompletních vyšetření moc ráda. Ušetřilo mi to mnoho času a starostí.
Porod Brigity v porodnici
Porod očima fotografky Anety Jaurisové
Cestou jsem byla nervózní, zároveň velmi zvědavá a připravovala se na to, že se během porodu může stát úplně cokoliv. Porod byl naprosto krásný bez žádných komplikací a miminko se narodilo do vody. Plakala jsem. Bylo to neuvěřitelně silné pozorovat ženu, donedávna cizí, která mi dovolila vstoupit do tak intimniho prostoru. Vidět bolest a zároveň štěstí, beznaděj, víru, odhodlání, podporu jejího muže a její blízké přítelkyně. Práce dul byla naprosto famózní. Moc děkuji mé klientce a její rodině ještě jednou za přijetÍ a do nahlédnutí jejich nové životní fáze.
Hana a její porod do vody
Šlo o přirozený porod, téměř bez zásahů, syn se narodil v porodní vaně do vody (šlo navíc o úplně první, premiérový porod do vody v porodnici v Havířově).
Pátý porod Pavlíny
Byl to můj pátý porod, druhý doma. Strašně moc jsem si ho chtěla užít s celou rodinou a povedlo se mi to se vším co jsem si přála. Měla jsem tam maminku, která vařila vývar, pečovala o našeho nemocného syna a malé dcery. Byly tam i naše již dospělé dcery. A také mi tam nechyběla užasná PA A tenkrát 6letá dcera mě v bazénku hladila až do vyplutí miminka a vzpomíná na to velmi hezky Všem ženám bych takový vědomý a pohodový porod přála
Domácí porod Petry
1. první doba porodní - zahrádka, pejsek
2. první doba porodní- vířivka
3. porod lotosově (6 hodin po porodu)
4. placenta pohřbívání
Třetí porod, první domácí
Můj třetí porod, první v bezpečí domova, beze strachu, bez poranění, bez bolesti, a to také díky skvělému manželovi a profesionální porodní asistentce. Díky, že jsem mohla Bazének v pozadí nakonec nebyl napuštěný, porod proběhl ve vaně v koupelně za přítomnosti manžela a PA.
Porod Marie
Já rodila v nemocnici, ale vše bylo tak, jak jsem chtěla já. Postupovalo se podle porodního plánu, který jsem jim dala. Nikdo mě k ničemu nenutil, na vše se ptali. Pila jsem si svou milovanou Coca colu a personál mi jí dokonce podával… Za mě spokojenost a budu tam rodit zase - Vinohradská fakultní nemocnice Královské Vinohrady -12.12.2019.
Porod v porodnici
Rychnov nad Kneznou 25.června 2017. Zajímavost asi žádná - jen mi malej hodiny a hodiny nešel vytlačit, až jsem nakonec svolila k nástřihu. A to vyletěl ven jak raketa, že ho ani skoro dr nedostihl - možná jen jedna zajímavost, že kdyz jsem rodila, tak musel přijít primář, jak mi to nešlo, asistentky na to zřejmě nestačily.
Kláry chvíle po porodu
První fotka je asi 3 hodiny po porodu, kdy jsme s dcerou strávily přibližně 24 hodin kůže na kůži přikryté dekou. Druhá fotka je po otočení z kleku první položení na maminčinu hruď, dcerka se narodila ve vaku blan. Třetí fotka je po návratu domů, kdy se kojilo 3denní miminko se svým starším 1,5letým bráškou.
Šárčin porod v porodnici
Můj 3. porod proběhl v noci 2.1.2021 v Havířově s moc milým a respektujícím personálem. V celém pokoji svítila jen vana, bylo to moc příjemné. Porod byl ambulantní a narodil se nám Mikulášek s mírami 4490g a 56cm ♡
Domácí porod Martiny
Tichý porod v bezpečí domova.