Porod do vody asi nejvíce “proslavil” ve své knize Znovuzrozený porod francouzský lékař Michel Odent. Původně zařídil bazén ve své porodnici proto, aby pomohl ženám v I. době porodní nejen ulevit od bolesti ale také jim pomoci se uvolnit. To se skutečně dělo. Jen právě díky uvolnění, teplé vodě a přítmí ženy najednou rodily tak rychle, že mnohdy nestačily z vody vylézt. A tak porodily do vody.
Voda v podobě sprchy nebo ponoření do vany, má bezprostřední pozitivní vliv na prožívání bolestivosti porodu a pomáhá ženě se uvolnit. To ale není jediný pozitivní efekt, který má voda na první i druhou dobu porodní. Hydroterapie během I. doby porodní už má v Čechách své pevné místo. Samotný porod do vody je ale stále zatížený spoustou zbytečných mýtů a obav.
Rozsáhlé studie z posledních let a dlouholetá praxe mnoha pracovišť potvrzují:
Porod do vody je bezpečný pro matku i dítě.
Porod do vody prospívá matce i dítěti.
Zásadní vliv na zájem žen o porod do vody mají zdravotníci - jejich přesvědčení a postoje a také nastavení pravidel pracoviště k používání porodního bazénku nebo vany.
Pravidla pro porod do vody by měla být jasná, ale ne příliš restriktivní. Tak, aby rozhodování zdravotníků podpořila, ale neomezovala. Školení nemusí být příliš rozsáhlé, ale dost specifické, aby porodní asistentky, lékaři i lékařky získali jistotu a důvěru ve své kompetence a díky tomu dokázali podpořit ženy ve svobodné volbě.