Manažerka

Johana Sedláčková Vamberská

CEO v ELAI a Workplace Design Evangelist. Specializuje se na poradenskou činnost v oblasti workplace designu a interiérový design kancelářských prostor. Spoluzakladatelka české sociální síťe pro básníky a básnířky Poetizer.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Pracuji jako výkonná ředitelka European Leadership and Academic Institute. Rodila jsem syna v roce 2021 a nevyužila jsem u porodu služeb porodní asistentky, což zpětně hodnotím jako chybu, protože porod mohl za podpory někoho dalšího myslím probíhat lépe.

Nevyužila jsem služeb PA, protože jsem měla nekomplikované těhotenství a důvěřovala jsem tomu, že vše půjde dobře. Absolvovala jsem ale předporodní kurz."

 

„Nastalo tolik nepříjemných situací, že už pro mě bylo v určitý okamžik nemožné v tom prostředí porodit a umím si představit, že kdyby se někdo doslova handrkoval za mě, mohl mě ušetřit stresu a vše mohlo dopadnout lépe."

„Například na mě byl vyvíjen nátlak, abych si vzala epidurál. Nakonec mi byl vnucen. Taky jsem dala písemný nesouhlas s přítomností studentů u porodu, pak jsem ale zjistila, že jsou tam hned dva a učí se na mě epidurál. Což mi připadalo jaké další porušení nějaké dohody a mých hranic."

„Těžko se zpětně vyrovnávám s tím, že jsem přestala mít kontrolu nad svým tělem a jen jsem odolávala nátlaku. Jedna z nejhorších věcí bylo, že nám nebyl umožněn bonding po císaři. Bylo nade mnou mávnuto rukou, bonding neumožnili ani mému muži a syna na pět hodin odnesli. Ten systém ženu neochrání, a proto je pro porod v porodnici PA určit důležitá. Kontinuita péče je 100% důležitá a musíme jejich práci podporovat."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!