Herečka, moderátorka

Marta Dřímal Ondráčková

Herečka Marta Dřímal Ondráčková, která se aktuálně věnuje svému programu obličejové jógy #udrzksicht a svým dvěma holčičkám, se kterými chce jít cestou unschoolingu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Jsem herečka, moderátorka a maminka dvou holčiček. Chci se podělit o svůj jedinečný porodní příběh. Můj první porod proběhl klasicky v německé porodnici, kde zčásti žijeme. Někdo by si možná řekl, že v Německu to musel být skvělý zážitek. Ale není to tak. Záleží totiž hlavně na lidech, které potkáte.

Já jsem se bohužel setkala s lékaři, kteří nerespektovali moje přání, a jak vidíte, byl to velmi silný zážitek. Zpětně jsem si uvědomila, jak moc mě poznamenalo. Prošla jsem si zásahy, které nedoporučuje ani WHO, a to i přesto, že nebyly žádné komplikace."

 

„Ve chvíli, kdy mi došlo, co se tam dělo, jsem se rozhodla pro porod doma. Zpočátku nesouhlasil ani můj muž, ale po delších hovorech, kdy jsem mu vysvětlila, čím jsem si prošla, jsme se rozhodli oba. 

Bylo jasné, že v období těhotenství i u porodu chci mít kolem sebe podporu. Měla jsem proto při sobě dulu i PA, Andrejku a Verču. Porod byl nádherný až očistný zážitek, asi nejsilnější v mém životě. Ale i samotný kontakt s PA a dulou pře ním byl úžasný. Asi poprvé na mě někdo při vyšetření opravdu sáhnul - jen ten pocit, že na vás sáhne někdo hladivě, dodá pocit intimity a jistoty a je to trochu šok."

„PA mě uklidnila, že dítě není tak velké, jak strašili v nemocnici. Pro mě byla celá předporodní péče uvolňující a příjemná. Do porodu jsem šla s jistotou. Andrea i Veronika mi dodaly klid, že porod doma zvládneme. A právě: porodní asistentka je odbornice, která ví, co má dělat a jak. Ve chvíli, kdy si není jistá, že domácí porod bude ok, vám ho vážně nedoporučí."

„Při porodu doma hořely svíčky, které zapálila má starší dcera, můj muž stále opakoval, že je hrozně zamilovaný a PA s dulou zvládly úžasně kontrolovat, co se děje. Měly jsme tak s druhou dcerou nádherný, až magický start, kdy jsem ji z náručí v podstatě nepustila tři dny. To uvědomění, co všechno spolu dokážeme, bylo skvělé. Je úžasné, že máme k dispozici medicínskou péči, pokud je potřeba. Ale stejně důležité mít i možnost volby, porod je na nás, rodíme své vlastní děti, tak prosím: Ať můžeme!"

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!