Kreativec, ideamaker 

Václav Beran

Vypravěč příběhů & budovatel značek, fanoušek permakultury, táta 3 kluků, milovník dobrého jídla i hledač smyslu ve všem, co dělá. Svůj volný čas tráví nejraději mezi stromy, kde nabírá energii, odpočívá a hledá inspiraci.

Pracuje na pozici Deputy Fuse Director ve společnosti Omnicom Media Group. Ve Fuse pracuje už od roku 2017, přičemž zkušenosti má jak z kreativních agentur, tak z online televize Stream.cz. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Jsem kreativec a idea maker, poslední roky se intenzivně zabývám mužstvím a mužskou energií. Mám tři syny ve věku 9 let, 7 let a 1 měsíc. Je pro mě zajímavé srovnat, jak jsem k porodu přistupoval jako muž, otec a partner před těmi cirka deseti lety a jak teď.

U prvních dvou synů byla moje role u porodu minimální. Kdybych měl shrnout, co jsem cítil v průběhu prvních dvou porodů, řekl bych bezmoc."

 

„Neměl jsem dost informací, spíš jsem jen byl a čekal, až se to stane. Ta nemohoucnost, kdy nevíte, jak své ženě pomoci od bolesti, je skličující. Srovnával jsem se s tím docela těžce.

Nyní, u posledního syna, jsem se mohl díky porodní asistence a její průpravě, účastnil mnohem více. S PA jsme byli v úzkém kontaktu dlouho před porodem. Tentokrát jsem díky porodní průpravě s PA mohl ženě pomoci nejen psychicky, ale i hmatatelně přímo na místě. Věděl jsem, jak aplikovat aromaterapii, jak pomáhat při úlevových polohách, jak pracovat s rebozo šátkem nebo udržovat nějaký bezpečný prostor a nabízet občerstvení."

„Dělat určité nárazníkové pásmo mezi mou ženou a personálem porodnice, který byl velice milý a respektující. Neříkám to proto, abych si stavěl nějaký piedestal, ale proto, že to byla neskutečná zkušenost a velice nás posílila.

 U třetího porodu jsem si i díky diskuzím s naší PA uvědomil, jak moc je pro příjemný fyziologický porod důležitý pocit bezpečí a intimity, kdy se rodící žena dokáže odstřihnout od rušivých vlivů. Předporodní příprava je důležitá právě proto, že vám ukáže, jak toho docílit třeba i v nemocničním prostředí, kde je těžké ji navodit."

„Uvědomil jsem si, jak moc je obor porodnictví ovládán muži, kteří snad nikdy rodit nebudou. Proto jsou důležité PA a jejich kontinuální péče jako přirozená součást systému. Věřím, že pokud dojde k určitému narovnání rolí, vztahů a kompetencí, budou z toho profitovat hlavně ženy-rodičky a naše děti. Potažmo pak celé rodiny a společnost. I proto je nutné k tématu upřít pozornost a energii."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!