Zakladatelka Institutu Svět.nice

Lucie Vonchitzki

Soundhealerka, průvodkyně vnitřním životem, ceremonialistka, průvodkyně meditacemi, vizionářka v sukni, moderátorka a maminka divošky Beatrice. Bývalá reportérka a moderátorka pořadů VIP Zprávy, Showtime nebo Top Star.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Když jsem držela dceru Beatrix poprvé v náručí, měla otevřené oči a přišla na svět do úplného ticha. Byla to nádhera. Pomohla mi k tomu přípava a kontakt s vlastním tělem, ale hlavně moje PA.

Musela jsem před porodem podepsat dva reverzy, protože když jsem přišla v 38. týdnu do porodnice, tak z UZV změřili, že je moje dcera příliš malá a že má růstovou retardaci. Chtěli okamžitě vyvolat porod.

Zavolala jsem v panice své porodní asistentce, která měla za sebou 25 let praxe a docházela ke mě od 7. měsíce. Jen dle doteku řekla, že miminko bude mít cca 2,8 kg. Ale že i 2,5 je váha, která dřív byla akceptována jako vpořádku. 

Podepsala jsem tedy první reverz a šla  k jinému lékaři. Vyslechla jsem si v porodnici, že budu zodpovědná za smrt svého dítěte, což bylo po pohodovém fyziologickém těhotenství dost traumatizjuící.

Po týdnu se opakoval v porodnici stejný scénář. Na stole byly tři různé odhady z jednoho ultrazvuku, opět se hovořilo o růstové retardaci a o vyvolání porodu. Moje PA mě ale opět uklidnila a řekla, že miminko s růstovou retardací má jiný poměr velikosti hlavy a těla a že mé dítě je vpořádku. Opět jsem musela odmítnout vyvolání a podepsat reverz. 

PA zachránila tuto situaci a pomáhala mi ještě tři týdny po porodu, kdy jsem řešila kojení, moje dcera se nechtěla přisát. A podařilo se to díky trpělivosti mé PA asi až po 14 dnech. Pro mě i mého muže a mou dceru měla PA naprosto nevyčíslitelnou hodnotu, neumím si představit celý proces bez ní. Z celého srdce jí znovu děkuj! A kolik malá vážila, když se narodila? 2,9 kilogramu! 

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!