herečka

Kristýna Leichtová

Známá česká herečka, vystudovala pražskou konzervatoř a debutovala ve dvaadvaceti letech ve filmu Účastníci zájezdu, většina diváků ji zná z komediálního seriálu Comeback. Měla angažmá v divadle Divadle Komedie, Stavovské divadlo, Divadlo Na zábradlí. Hostuje v ostravské Areně. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Mé dva porody jsou ty nejkrásnější životní zážitky. Ve zkratce: první porod byl rychlý 6hodinový v porodnici v Rakovníku. Porodní asistentku, co mi k porodu přidělili, jsem neznala. Myslím, že ve chvíli, kdy je člověk emočně zranitelný, tak je potřeba mít kolem sebe nějaké důvěrně známé prostředí.

 Mně byla ale i tato neznámá velice sympatická, jen se představila, nabídla pomoc a nechala nás v klidu. Většinu 1. doby porodní jsem strávila na WC. Ke konci přišla a říkala “kočko, tak kde chcete porodit?” Dala mi na výběr mezi stoličkou, rozhodně mě netlačila nikam na lehátko. Pak bylo vše rychlé, dceru mi podali na bříško a nechali nás v klidu spolu.

Když se Dorotka narodila, PA mi podala ruku a odešla. To mi bylo trochu líto, naprosto to chápu, ale myslím, že ženy, které jsou přítomné při takovém transformačním zážitku, jsou hodně důležité.

 

Druhý porod jsem pojala zase trochu jinak. Na konci druhého těhotenství mi můj gynekolog řekl, že mě předává do rukou porodnice, kde mě “odrodí”, to se mi zježily chlupy a přes UNIPA jsem si vyhledala svojí porodní asistentku. Zavolaly jsme si, daly si spolu kávu. Byla to skvělá racionální žena, hned mě upozornila, že při komplikacích hned jedeme do porodnice.

Právě to chápání porodu jako něčeho normálního, to já potřebuju. Několikrát mě navštívila doma, což bylo skvělé, protože jsme byly v klidu doma i se starší dcerou. Hodně mi pomohla i ta poporodní kontinuální péče.

Naštěstí se nám problémy s laktací vyhnuly, ale PA mi pomohla s hojením poporodních zranění, namíchaly mi bylinky, nikam jsem nemusela jezdit. Co bylo třeba zašít, zašila. Pak jsme si už jen psaly smsky, rozhodně jsem ale věděla, že na to nejsem sama. Myslím, že úplně nejdůležitější je možnost volby.

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!