Jógová dula

Alena Šuntilová

Jógová dula, která sdílí znalosti o vědomém pohybu, zejména v době těhotenství, porodu a šestinedělí. Díky svému vzdělání a pracovním zkušenostem propojuje Českou Republiku, Francii a Švýcarsko.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Jsem jógová dula, certifikaci jsem získala ve Francii, pohybovala jsem se taky ve Švýcarsku.

Moje první setkání s porodní asistentkou nebylo v porodnici, ale v centru města v její vlastní ordinaci. Potkala jsem tam adolescentní děvčata i s jejich matkami. Byla zde kontinuita péče porodní asistentkou, to jsem já jako Pražačka vůbec neznala. Ženy ze setkání odcházely podpořené a rozzářené, povídaly si."

„Nejde zdaleka jen o těhotenství, ale jde o antikoncepci, menstruaci, předporodní přípravu, ví o ženě všechno důležité z hlediska reprodukčního zdraví, ale i co se týče rodiny a financí. Je to “sage femme”, čili moudrá žena, ne porodní asistentka jako v češtině, kde to evokuje pomocnou druhořadou pozici. Sage femme spolupracuje s profesními organizacemi, má za sebou několikaleté zdravotnické vzdělání. Často si prošly prací v nemocnici a následně si otevřely svou praxi.”

„Jsou jediné, kdo jsou trénované na fyziologický porod bez zásahů nebo medikace. To jiní profesionálové z oboru téměř neznají.Jde o to, aby mohly porodní asistentky znovu vykonávat to, co už dříve běžně vykonávaly, není to nic nového, jde jen o to přiznat jim jejich komeptence a lépe nastavit struktury dle příkladů v zahraničí.

V Čechách se při sousloví porodní asistentka často otevře debata o domácích porodech a mrtvých dětech. Přitom je to nesmysl, ve Francii a Švýcarsku jsou jasná pravidla, kdy je porod fyziologický a kdy už se jede do porodnice, kdy je rodička bezriziková a kdy je riziková."

„Když se podíváme na statistiky, tak péče, kde je angažovaná i porodní asistentka, je mnohem méně finančně náročná. Plýtváme tak prostředky, které by mohly putovat rizikovým ženám, na ženy, které jsou bezrizikové a lékaře nepotřebují.

Zásadní je pro sages femmes poporodní péče. Zdravotní a psychický stav ženy a dítěte je propojený, my v Česku vytváříme obrovskou zátěž tím, že péči o ženy upozaďujeme a řešíme jen stav dítěte. Sage femme naproti tomu přijde domů a kromě zdravotního stavu podpoří, jelikož vidí i “neviditelné”, tj. atmosféru v nově vznikající rodině, okolnosti, které nejsou zdravotního rázu. Dovedou pomoci i mužům, kteří mají z porodu mnohdy trauma, které vyplave napovrch mnohem později."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!