laktační poradkyně, divoká dula, podporovatelka žen v těhotenství

Petra Kamenská

Jsem máma 2 dětí a prožila jsem si 2 diametrálně odlišná těhotenství i porody. To mě přivedlo na cestu podpory ostatních žen, které tímto krásným a někdy náročným obdobím procházejí. Aby věděly, že na to nemusí být samy.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Jsem tzv. divoká dula a laktační poradkyně, vzdělávám se sama po boku PA, kterou chci později vystudovat. Na sítích působím pod nickem @borůvka.

Před několika lety se mi narodil syn akutním císařským řezem, po porodu plném zásahů. Prošla jsem si poporodním traumatem i úplně izolovaným a těžkým šestinedělím. Syn byl navíc náročné, hodně kontaktní miminko. S porodním traumatem jsem se snažila pracovat, protože ovlivňuje vztah s dítětem, partnerem i kojení."

 

„U druhého porodu jsem ale určitě chtěla zůstat doma s PA. Bylo ovšem těžké PA na kontrolu v těhotenství i po porodu najít. Sehnali jsme nakonec jen dulu, která k nám nakonec nestihla přijet a dcera se narodila přirozeně, neasistovaně, do rukou tatínka."

„Šestinedělí proběhlo s kontrolou PA, kterou jsem nakonec sehnala. Byla to neskutečná pohoda, zkontrolovala nás všechny, zvážila a změřila dceru na mou žádost, zkontrolovala poporodní poranění, prsa i zavinování dělohy. Ptala se mě, jak se cítím já a jak se chová miminko. PA totiž má čas se věnovat ženě, ptát se, pozorovat ji v jejím prostředí, kde se cítí dobře."

„Náš region je odříznutý, na Českolipsku a Liberecku není mnoho PA ani laktačních poradkyň, i proto jsem se dala na cestu duly a PA. Abych mohla ženy provádět těhotenstvím, porodem, ale hlavně šestinedělím. Pracuji s rebozem a chystám se na masérský kurz. Samotnou mě po prvním porodu neskutečně bolela záda a maséři se na mě po císaři báli sahat. Přeji si, aby mohly PA vykonávat svou profesi v plném rozsahu svých kompetencí."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!