Dula, lektorka předporodní přípravy Jemné zrození, aromaterapeutka

Karolína Fakheri Tehrani

Pracuje jako dula (jemnezrozeni.cz) Už v mládí cítila, jak moc je způsob příchodu na svět a zároveň i odchodu z něj důležitý. Poprvé u porodu doprovázela jako dula v roce 2001. V té době žila v Holandsku a zvažovala studium na zdejší Vysoké škole pro porodní asistentky. Po návratu do ČR se v roce 2002 zúčastnila prvního ročníku studia pro duly v České Republice. Pilotní ročník zahájila Henci Goer, zkušená dula DONA International a autorka knih z USA. Má dvě dcery.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Spolupracuji taky s PA a přála bych si, aby mohly nezávisle pracovat, ideálně v rámci zdravotního pojištění tak, jak je to třeba v Německu, Rakousku a dalších západních zemích."

„Na spolupráci s PA mám nejraději multioborovost. Každý se potřebuje občas poradit s fyzioterapeutem, nutričním či laktačním poradcem, chiropraktikem. Spolupráce s PA v tandemu “dula-bába” je skvělá. Pokryjete celkovou péči.” 

„Izolovanost, absence rodiny, kmene, babiček znamená, že vzniká mnoho otázek, hlavně u prvorodiček. Odborné profese které dnes suplují rodinu jsou nesmírně náročné. V gynekologických ordinacích se ale ženy nedostanou k péči, co potřebují. Těhotenství není nemoc, žena není pacientka. Sama jsem si zažila v šestinedělí, jaké to je být sama v Praze, manžel musel být pracovně pryč. Moc mi opora chyběla. Fyzicko-emoční výdej je v té době enormní. ."

„Jsme všichni prisoners of protocols, není čas nové ani staré normy reflektovat. Všichni jsou zavalení prací a nedostatkem času. Všude na světě navíc chybí ve zdravotnictví personál. Ženy v politice by to mohly změnit. Žena která si prošla žonglováním mezi kariérou, rodinou a péčí o sebe má jiný náhled na to, co je v životě důležité."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!