Dula a lektorka hypnoporodu

Andrea Kapitánová

Dula a milující matka malého Mattea a novorozené Ariany.  Doprovází k porodům, je lektorkou hypnoporodu, věnuje se Bachovým esencím.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Mám 3,5 letého chlapečka, těhotenství a jeho porod mě přivedly k povolání duly. 
Sama primárně doprovázím do porodnic. Spolupráce s PA je pro mě klíčová. V porodnicích kromě intimního vztahu se ženou chybí práce s aromaterapií, napářkou nebo rebozem. Vzdělávání v oboru je přitom nekončící. Systém se o PA navíc často nestará a nechává je vyhořet."

„Rozdíl je mezi pracovišti i jednotlivými lidmi. Je poznat, který primář nebo přednosta PA podporuje a respektuje.”

„Jsou lidé otevření a uzavření. Zbytečné zásahy do porodů opravdu probíhají často. Byla bych ráda, kdyby lékaři dali PA více důvěry. Na to navazuje třeba i práce neonatologů. Neměli by například naléhat, ať dojde k přestřižení šňůry, když jej PA oddaluje."

„Je nutné, aby se spolupráce mezi oběma světy zlepšila. Odpadl by zbytečný pracovní stres a péče o ženu a dítě by se zkvalitnila.Chybí pro to i podpora ze strany státu či pojišťoven. Je nutná komplexní změna. Měli bychom se inspiraci hledat ve státech jako je Anglie nebo Německo."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!