Laktační poradkyně 

Hana David

Jsem laktační a nosící poradkyně, maminka a žena. Podpořím vás na vaší cestě mateřstvím, pomohu s přijetím nové role a normalizací pocitů s ní spojených. Nedám vám instantní návody na kojení, ale pomohu vám pochopit souvislosti různých opatření tak, abyste se mohla vědomě rozhodnout, která cesta je pro vás a vaše miminko nejlepší.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„K profesi laktační poradkyně mě přivedl mě můj vlastní příběh, kdy syn po porodu málo přibíral, a tak nám zavedli pravidelné vážení a vyslechla jsem si celou paletu rad. Stres z oddělení šestinedělí trochu opadl doma, ale stále nebylo přibírání ideální. Informace a rady od okolí, včetně pediatra, se hodně různily. Po této zkušenosti jsem se rozhodla pro kurz laktačního poradenství."

„Ačkoliv máme dostupné všechny možné zdroje,včetně odborných publikací na internetu, stále to nestačí, proto se dál vzdělávám dál a snažím se know-how předávat. Udělala jsem si třeba kurz Michela Odenta, který mi ukázal, jak moc je kojení ovlivněno průběhem porodu."

„Sama jsem přestala pracovat až deset dnů před porodem, a tak na přípravu nebylo moc času. U porodu jsem ale chtěla mít někoho blízkého, o dulách a PA jsem se dozvěděla poměrně pozdě, v těhotenství jsem ještě pořádně nevěděla o rozdílných kompetencích.
Na jednom monitoru v porodnici jsem pak poznala PA, která byla klidná a úžasně hodná. Po setkání jsem ji oslovila, aby mě doprovodila k porodu, ale nevěděla jsem, jestli je to vůbec možné. Asi dvacet minut jsem seděla na chodbě, než jsem se odvážila za ní s přáním jít. 

Ona mi řekla, že většinou pracuje se ženami už od 16. týdne, ale že to třeba vyjde."

„Po příjmu v porodnici za mnou přišla neznámá PA, pak dorazila gynekoložka, která mi oznámila, že nejsem otevřená a že mám možná jen poslíčky. Já byla ale přesvědčená, že rodím, takže mě to znejistilo. Pak lékařka odešla a zůstala jen neznámá PA.

Chtěla jsem od ní poradit s polohou, ale ona mi jen řekla, ať odpočívám a odešla. Po pár hodinách se naštěstí uvolnila ta PA z monitoru, uklidnila mě, že určitě porodním a že to porod je. Opravdu se mi to s ní po třech hodinách podařilo. Na šestinedělí pak už zase nebyla. Tam byly jiné sestry, které mi ne úplně dobře radily s kojením"

„Po propuštění přišla covidová karanténa a tak jsem zůstala sama s dítětem a internetem. A taky s radami pediatra, které zpětně viděno opravdu nebyly moc aktuální. Tenkrát by mi pomohlo jít dřív domů, nenechat si ničit psychiku cizími sestrami na šestinedělí. Opravdu hodně by se mi líbilo mít s sebou někoho, kdo mě zná a kdo mi poradí. Kdo třeba jen řekne jsi dobrá máma. A přesně to by PA určitě udělaly."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!