Certifikovaná laktační poradkyně MAMILA

Michaela Pejřimovská

Certifikovaná laktační poradkyně MAMILA o.z. a dula studentka ČAD.
Bloggerka, autorka podcastu ŽENAMÁMOU.CZ.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jsem laktační poradkyně Mamily, brzy budu i dulou. Svobodná volba ženy jako spotřebitelky porodní péče je zásadní pro celkový zážitek z porodu. Ne každá žena je naladěna na velké instituce, proto je zásadní dostupnost péče porodních asistentek. Každá žena si ji zaslouží

Moje zkušenost byla zásadní, byl zde jeden člověk, co znal moji anamnézu a mohla jsem mu kdykoli zavolat a ujistit se, že to, co prožívám, je v pořádku."

„Komunitní porodní asistentky studují obor na vysoké škole a pak musejí spoléhat na libovůli jiných, zda vůbec mohou svou péči poskytovat. Indikace lékaře, tato forma systémové nadřazenosti, je zde nadbytečná. 
PA by měly mít možnost si zvolit, zda chtějí pracovat v porodnici nebo mimo ni."

.”

„ Svoboda komunitní PA je velice omezená. Navíc si je klienti musejí sami hradit a mnohé rodiny na toto prostě nemají. To by se mělo změnit a služba by se skrze veřejné pojištění měla zpřístupnit. Přála bych si, aby společnost chápala, že se nebavíme o nějakých masážích a prodloužení řas. Jedná se o to, kdo bude přítomen u zrodu nového života, u transformujícího zážitku, kdy se rozhoduje o budoucím nastavení a vztazích."

„WHO uznává a chápe termín “birth experience”, tedy porodní zážitek, což je vědecky podložený fakt. Proto je třeba, aby byl nejlepší, na čemž se právě PA podílejí. 
Péče v domácím prostředí a první dny po porodu jsou zásadní i pro rozvoj kojení. Většina PA pracuje rukama, očima a ušima. Naslouchá vás, pozoruje, ohmatává. Přeju si pro vás, ženy, pro naše dcery, aby se služby PA staly standardem a nebyly z naší porodní péče vynechávány."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!