Politik, starosta Prahy 9-Ďáblice, předseda zdravotního výboru hl. města Prahy

Miloš Růžička

Mezi jeho priority dlouhodobě patří veřejné zdraví, prevence a ochrana proti civilizačním nemocem a úcta k matkám a ochrana přirozeného porodu.

 V rámci zastupitelstva HMP je předsedou Výboru pro zdravotnictví a bydlení.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Co je přirozené, je zdravé. A pokud je to zdravé, je to i bezpečné. tím bychom se měli řídit. 

Řada studií prokazuje, jak jsou první okamžiky důležité pro psychické a fyzické zdraví, soc. vazby a empatii. Jak je důležitý ten moment, tak jsou důležití ti lidé okolo. Připadá mi samozřejmé, že role porodní asistentky je klíčová, již po mnoho staletí. proč by to tak nemělo být? 

„Těhotenství není nemoc, je to svátek a příležitost k pochopení mnohého na tomto světě. Okamžik zrození je krásná revoluce, je to moment podstatný i pro rozvoj nových vztahů, zejména uvnitř rodiny. "

Moje 32 let stará zkušenost musí zůstat historií. Tenkrát mi byl upírán osobní kontakt s manželkou. Dokonce jsem se porval ve vrátnici, aby mě pustili ke své ženě. Nikdy předtím ani potom jsem se nepral. 

Pamatuji si, jak ženě sestry říkaly, kde má být nastoupená a umytá, že jí jinak nepřinesou dítě a podobně.

 

Pak ho měla u sebe na vyměřený čas. Novorozence tam na sebe sestry skládaly jak bochníky chleba a profesionálními rychlými pohyby distribuovaly matkám děti ke kojení. Potkali jsme se s mou ženou ve studené chodbě, kde nám pod nohama začala vytírat paní uklízečka a snad raději nebudu pokračovat.

 S další dcerou, po deseti letech, jsme to již nechtěli zažít znovu. Již byl možný “nadstandard”, kde jsem si připadal, jak v ráji.

Dalších dvacet let uplynulo a podle svědectví máme lepší okna, izolace zdí, ale stále jsou rezervy stran přístupu k porodu. Je ještě třeba se posunout ve prospěch lidství, etiky. A ve prospěch těch žen a jejich dětí. Empatie a respekt k přáním druhého je klíčová. Naslouchejme odborníkům, ale poslouchejme i naše maminky. O změnu se lidé musejí zasloužit sami, nevěřím ve změny shora. Musíme skončit se středověkem v nás. 

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!