Pedagožka, socioložka a certifikovaná dula

Zuzana Laubmann

Pedagožka a socioložka, naturopat pro psychoterapii, poradkyně pro rodinné konstelace a certifikovaná dula, specializovaná na individuální a trauma-sensitivní péči. Věnuje se autorské činnosti, organizování kurzů s významnými odborníky a také vyučování např. certifikovaného workshopu "When Survivors Give Birth“ (Když rodí ženy, které zažily trauma) podle Penny Simkin a Phyllis Klaus a dalších. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Dulou se stala až v Německu, kam odešla během studia. Vystudovala v Německu pedagogiku i sociologii. Pracovala ve velkých firmách a korporátech, ale po těhotenství jí přestala práce dávat smysl a začala pracovat jako systemická koučka. Dulou se stala posléze.

V Německu je rozšířená péče PA: tzv. Hebamme je v Německu základ stejně jako kontinuální péče. Péči PA si Zuzana sama užila jako klientka.

“Mně osobně se líbila možnost vyšetření PA v těhotenství, kdy odpadlo dlouhé čekání u lékaře. PA v rámci pojištění využívají i akupunkturu a v rámci šestinedělí je péče hrazená, dokud žena nepřestane kojit. Po šestinedělí jsou pak pojišťovnou hrazené kurzy s pánevním dnem,” popisuje rozsah hrazené péče Zuzana.

 

„Moje klientky jsou často ženy pracující pro mezinárodní firmy a nemluví německy - komunikujeme pak anglicky. Ale koncept sebepéče, masáží apod. zde ještě není úplně běžný, řeší se hlavně racionálně “problémy” a nutnosti, ty zajistí především porodní asistentka nebo lékař,” říká dula Zuzana Laubmann."

V Bavorsku existuje síť pro sociálně slabé nebo pro lidi s migračním pozadím i speciálními potřebami v oblasti psychologie. S těmi pracuje Zuzana velice často.

“V Německu byl nedávno uveden film s názvem Bezpečný porod. Oproti hypotetické české variantě je opravdu jiný. Ostatně už ve 30. letech se v Německu uzákonila povinnost PA být u porodu, která přežila v rámci zdejší legislativy i zvyklostí. To v Čechách neznáme. V Bavorsku je nyní zhruba 140 PA (pozn. autorek: v Čechách je to 12 komunitních PA na celou republiku, bavíme-li se o komunitní péči hrazené ze zdravotního pojištění).”

Lékaři mají v Německu rozhodně hlavní slovo -  většina porodů totiž probíhá v porodnici. A předčasné intervence a zásahy jsou problémem i v SRN. “Důležitá je supervize, intervize, nutnost identifikovat klíčové situace, kde hraje roli nedostatek času a schematické rozhodování,” říká Zuzana.

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!