Ředitelka spolku APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství.
Eliška Kodyšová
Studovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, nejprve jednooborou psychologii (Mgr., PhDr.), a posléze sociální psychologii (Ph.D.). V rámci České ženské lobby i Aperia se věnuje otázkám informované volby v těhotenství a při porodu, a dále sociálním a ekonomickým těžkostem, kterým čelí ženy, zejména sólo matky, v souvislosti s rodičovstvím. V městě, kde žije, se angažuje v tvorbě komunální rodinné politiky
„Jsem ředitelka Aperia, psycholožka a máma tří dětí. Mám za sebou všechny typy porodů: v nemocnici kleštěmi, druhý porod v autě cestou do porodnice a třetí s porodní asistentkou doma. První porod byl rozhodně jiný, než jsem si představovala. Nebyla jsem v kontaktu se svým tělem ani miminkem, byly jsme s dcerou tři hodiny odloučné, přesně jsem nechápala, co a proč se stalo."
„Porod v autě určitě nedoporučuji, ale byla jsem při něm vědomá a vnímala, co se s mým tělem děje, jak důležité jsou mé pohyby, jak dcera dere na svět. Vnímala jsem, jak jsem se cítila, jaká je má dcera, jaký je náš vztah. Tenhle prožitek mě motivoval o něm informovat dál a dopřát tu zkušenost dalším ženám. Na základě toho jsme vstoupila do Aperia. Tenkrát mi přišlo jako zjevení. Organizace zaměřená na pomoc rodičům.”
„ U třetího těhotenství jsem si už porodnici ani nedomlouvala, zůstala jsem s porodní bábou doma. V rámci postgraduálu sociální psychologie jsem pak řešila právě vliv porodu na rané rodičovství. Sbírala jsem data a ukázalo se, že zásadních je mnoho faktorů, mezi nimi i podpora v průběhu porodu. Ta významně ovlivňuje naši pohodu a sebedůvěru v raných stádiích rodičovství."
„ Během práce v Aperiu jsem pomáhala ženám i jako psychoterapeutka. Mluvila jsem se ženami o porodním traumatu, které se jim neustále vracelo. Cítily se jako objekty a byly ve svém zážitku velice osamělé, což je zraňující a škodlivé i pro další navázání vztahu s dítětem. Naopak prožitek péče nám dává sílu pečovat dál i o naše děti. Máme co předat. rávě proto je kontinuální péče tak důležitá, není to všelék ale rozhodně zvyšuje šanci na vytvoření funkčních vztahů v nově vznikající rodině."
ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!
Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!