Porodní asistentka
Barbora Březinová
Má vzdělání všeobecné zdravotní sestry a vysokou školu zdravotnickou - obor porodní asistence. Pracovala 7 let jako porodní asistentka v Kingston Hospital NHS Trust v Londýně. V současné době působí jako komunitní porodní asistentka v Praze a Středočeském kraji. Nabízí kontinuální péči během těhotenství, porodu a šestinedělí. Absolvovala dvouletý výcvik v kraniosakrální biodynamice.
„Pracuji jako komunitní porodní asistentka, ale působím i v gynekologické ambulanci. V kompetenci porodní asistentky, čili vysokoškolsky vzdělané zdravotnice, je péče o těhotnou ženu před porodem, při porodu a v šestinedělí, nebo při ztrátě miminka."
„My porodní asistentky provádíme celou řadu zdravotnických úkonů. Měříme tlak, ozvy miminka, kontrolujeme moč, vyhmatáváme polohu miminka, vedeme fyziologické porody, můžeme šít drobná zranění a podobně."
Ze zpětné vazby od klientek vyplývá, že v gynekologické ambulanci často není čas na důležité otázky a vysvětlování, což je problematické hlavně pro prvorodičky, které se mohou cítit nejistě. PA všechno zodpoví, nenechá ženu samotnou ani v náročném období po porodu - kontrolujeme kojení, zranění, prospívání miminka. Hodně žen dnes rodí ambulantně, jdou domu již třeba 2 hodiny po porodu, tam je pak péče PA hodně důležitá.
Ráda bych, aby se ve společnosti o těchto kompetencích víc vědělo. Gynekologové, PA a pediatři by se v ČR měli více navzájem respektovat. Také bych si přála, aby si péči mohli dovolit všichni, aby byla hrazená ze zdravotního pojištění jako jinde v zahraniční. Sedm let jsem pracovala v Británii. Tam, pokud žena nemá žádnou nepříznivou anamnézu, je plně v péči PA a vše je hrazeno z pojištění. V Anglii je PA vážená profese, pracuje autonomně, je respektována mezi zdravotníky i širší veřejností.
ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!
Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!