Porodní asistentka

Anna Kohutová

Porodní asistentka, která provází ženy na jejich životní cestě za svým radostným porodem.
Podporuje nastávající rodiče a děti v láskyplné péči, která se řídí pouze srdcem a intuicí rodičů. Nabízí taktéž terapeutické služby v těhotenství a po porodu. Je zakladatelkou holistického vzdělávání porodních asistentek v ČR a SR.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jsem komunitní PA v Severomoravském kraji a lektorka holistického vzdělávání PA. 

Porodní asistence je nezávislá a samostatná profese s hlubokými kořeny, již v době babictví byla porodní bába velice váženou ženou. Dnes jsou PA bohužel spíše asistentkami lékařů a přístrojů."

 

„Dle mezinárodní definice je ale PA vysokoškolsky vzdělaná odbornice na zdravé těhotenství a porod. PA má roli i v období první menstruace nebo klimakteria. Sama nabízím právě kontinuální péči postavenou na důvěře.

Deset let jsem pracovala na porodním sále, kde jsem trpěla nedostatkem času a anonymitou. Byla to doba medicínských porodů, kdy se do všeho zasahovalo. Nebyla a stále není dost zastoupena trpělivá péče one-to-one."

„ PA v nemocnici jsou spíš administrátorky porodu. Není zde čas na jemné techniky, jako jsou dotek, polohování a rebozo. 

Po vlastním vyhoření na porodním sále jsem se rozhodla stát se komunitní PA. Musela jsem se hodně vzdělávat. Dnes provádím se ženami jednou měsíčně těhotenské poradny. Mou aprobací je i bolestivost v těhotenství diskomfort k těhotenství nepatří. Bolest je svazující a paralyzující, proto je důležité bolest ve spolupráci s fyzioterapeutem odbourat.  Pokud stav ženy již není fyziologický, je nutná spolupráce s lékařem."

„Nemám smlouvu s žádnou porodnicí, často jsem pak lékaři vnímána jako dula. Kdyby byly smlouvy s porodnicemi častější, mohla bych lépe využít polohování, rebozo a chránit hráz i při samotné korunovaci.

V tyhle momenty však musím své komeptence předat nemocniční porodní asistentce právě proto, že mezi mnou a porodnicí není institucionalizovaná spolupráce. Péče založená na vědeckých důkazech v našem porodnictví stále chybí. Přála bych si aby se obojí změnilo. ." 

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!