Gynekolog - porodník

MUDr. Martin Lašťovička

Studoval všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje jako gynekolog-porodník v nemocnici v Bavorsku. Je zastáncem přirozených porodů a postupů v porodnictví.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Jsem porodník v Německu, studoval jsem obor gynekologie a porodnictví na II. lékařské fakultě v Praze. Už za dob studia jsem si říkal, že bych rád praktikoval porodnictví trochu jinak a zařizoval si zahraniční stáže. V Německu jsem nejprve pracoval ve velké multioborové klinice, kde se řešily i patologie, předčasné porody. "

„PA mají v Německu stejně jako v ČR vysokoškolské vzdělání. Jenže v SRN je PA vedena k samostatné práci a praxi ve spolupráci s lékaři.  PA vede porody nízkorizikových rodiček sama. Lékař přichází až ke konci z čistě formálního hlediska. Stojí v rohu, následně zkontroluje vitální funkce dítěte. Mezi kompetence spadá i podávání léků k tišení bolesti, tlumení kontrakcí. Zastane i základní pediatrickou péči.”

PA v Německu začíná pracovat již od data, kdy žena zjistí, že je těhotná, a končí odstavením od kojení. Péče je tudíž kontinuální. Dělá poradny, odběry krve. Na ultrazvuk posílá na specializované pracoviště, ale vše může být v její gesci. 

PA netříští svou pozornost jako lékař, který kombinuje ambulance, porody, operace. Pro lékaře je partnerkou, ne podřízenou. Karty mezi lékaři a PA jsou jasně rozdané. V Německu se v roce 2020 gynekologicko-porodnická komora shodla, že si žena vybírá mezi porodem v porodnici, v porodním domě nebo doma, je-li nízkoriziková.

Porodní domy nebývají daleko od nemocnic. Jsou tam pouze PA, lékař dochází dle potřeby. většina žen si ale v Německu vybírá nemocniční porod, i proto, že zde jsou bezzásahové přirozené porody. Je běžné, že PA poskytují předporodní i poporodní péči.
Nad 95 % žen má v Německu porodní asistentku i po porodu. 

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!