Porodní asistentka, pedagožka, stála u zrodu Unie porodních asistentek

Ivana Königsmarková

Česká soukromá porodní asistentka, pedagožka, ochránkyně lidských práv, propagátorka dodržování doporučení WHO. V roce 2005 stála u zrodu profesní organizace porodních asistentek – Unie porodních asistentek. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„20 let jsem pracovala U Apolináře, pak jsem odešla během privatizace dp soukromé ordinace. Než jsem do ní nastoupila, udělala jsem si ještě výlet do Dánska, kde jsem zjistila, že má vize porodnictví nemusí být jen sen."

„Na začátku devadesátých let bylo málo těhotných a v té době v Praze byla jen jedna registrovaná PA. Já jsem začala pořádat kurzy předporodní přípravy a rozhodla jsem se registrovat jako soukromá porodní asistentka, aniž bych věděla, jak na to. Nakonec se mi to podařilo a začala jsem se svou praxí."

„Pak jsem byla přizvána k projektu centra aktivního porodu na Bulovce. Bylo to podobné Dánsku v tom, že naše péče byla kontinuální. Těhotné k nám chodily na poradny, cvičit, na předporodní kurzy. Po porodu sice šly na šestinedělí, ale my jsme za nimi mohly docházet, dokonce i domů, bylo-li třeba. Po dvou a půl letech jsme ale daly hromadnou výpověď.

Hlavním důvodem byla nekomunikace, cítily jsme se na Bulovce stále jako vetřelci. Roli hrály i finanční otázky, pracovaly jsme na 1,5 úvazku a já, nejstarší, jsem brala o mnoho méně než v soukromé ordinaci. Vrátila jsem se tedy zpět ke své vlastní praxi a tu provozuji doteď. Během své kariéry jsem se hodně vzdělávala. Jak na seminářích, kurzech, tak v rámci postgraduální vzdělání. Jsem dnes i lektorkou sexuální výchovy. Dle legislativy je sice PA nezávislá zdravotnice, ale podle jiného zákona je zase závislá na indikaci lékaře. To je takový protimluv.

Pokud u nás lékaři pečují i o zdravé rodičky, jsme vlastně jejich konkurentky. Lékaři ani pojišťovny si navíc stále pletou PA a duly, netuší o jejich kompetencích ani o tom, že mají být jejich nejbližšími spolupracovnicemi. Spousta žen na soukromou PA nemají a tím pádem nemohou prožít těhotenství, porod ani šestinedělí podle svých představ. Klientela není dostatečná, tudíž ani PA není dost. Vzdělávání PA je taky problém, protože praxe není dostatečná, vzdělávají se u lékařů místo v porodních centrech s u ostatních PA. 

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!