Porodní asistentka

Anna Fančovičová

Působí v krnovské porodnici.Věnuje se péči o těhotnou ženu už od raných začátků. Učí ženy, jak správně dýchat a dostat se “do těla”, jak se dotýkat svého ještě nenarozeného dítěte, jak správnými denními návyky podpořit dobré uložení miminka v děloze. Doprovází ženy k porodu, podporuje jejich přirozenou sílu a dovednost porodit vlastní dítě podle jejich představ, stejně jako jejich um a přirozený talent se o své dítě postarat. Je rádkyní v prvních okamžicích nejistoty nejen během šestinedělí, ale kdykoli potom.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Pracuji na porodním sále v krnovské porodnici, kde mám zkrácený úvazek.

Zároveň působím v komunitě a poskytuji ženám kontinuální péči. Své klientky si vodím i do porodnice. Už během těhotenství řešíme s ženou její představy, které pak můžeme implementovat do jejího porodu. Zatímco když ženu neznám, je komunikace mezi kontrakcemi náročnější."

 

Pokud doprovázím k porodu svou klientku, na příjmu se rozhodne v přítomnosti lékaře, zda je o porod nízkorizikový, nebo ne. Pokud je nízkorizikový, lékaře už zpravidla nevidí. S ženou jsem pak na porodním boxu sama a podporuji ji v tom, aby si našla svou porodní polohu a v klidu porodila.Někteří lékaři přenechávají porod v kompetenci PA, jiní přijdou, začnou halasit, rozsvítí a mohou porodní proces negativně ovlivnit.
Snažím se pro každou ženu podmínky v porodnici přizpůsobit tak, aby byl porod co nejsnazší. Vyjednávám za ni i ošetření novorozence, umístění na oddělení šestinedělí."

„Dále ženu navštěvuji po propuštění z nemocnice u ní doma. Jsem schopna podpořit ženu i když rodí ambulantně a opustí porodnici před uplynutím 72 hodin. Jsem schopna pomoci při kojení, udělat odběr z patičky. Porody s vlastní PA probíhají klidněji a ženy si z nich odnášejí pozitivnější a posilující zkušenost.

Je to pro nás náročné kvůli harmonogramu. Ženy nás oslovují hodně brzy, třeba kolem 6. týdne, kdy slibujete přítomnost půl roku dopředu, což je komplikace pro rodinný život. PA je neustále na telefonu, 14 dní před termínem porodu a 14 po. Pokud máte v rámci měsíce víc klientek, máte pohotovost vlastně stále, o svátcích, o víkendech."

„Tu práci ale miluji, sleduji, jak se žena odhodlává rodit ve své síle, ladit se na novou roli. Je to krásná možnost být u zrodu nového života. Problémem PA je taky vzdělávání. Ženy mohou studovat po bakaláři i magisterský nebo doktorský obor. Komunitní péči by ale měly učit PA z komunity, těch ale není dost a vzdělávání se chápou lékaři nebo PA z porodnice, kteří předávají informace, které nejsou relevantní pro všechny typy péče. Jinak si PA musejí hradit kurzy u komunitních porodních asistentek, nejlépe u PA z ciziny, kde je komunitní péče rozšířenější. 

Chybí nám zde centrum PA, které by sloužilo výhradně pro PA, které by se mohly vzájemně vykrývat a spolupracovat. Žádnou takovou budovu zde ještě nemáme. A péče PA navíc není proplácena ze zdravotního pojištění.

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!