Gynekoložka a autorka projektu gynopsychosomatika.cz

Kateřina Kneiblová

Na porodním sále asistovala u porodů již několik let před promocí a po ní pak nastoupila do porodnice v Neratovících, kde se naučila respektovat různé pohledy a potřeby rodících žen stejně jako různé náhledy na porod jako takový. Od roku 2010 pracuje výhradně v gynekologické ambulanci, kde jí rukama prošly již stovky těhotných žen a běžně spolupracuje v péči o těhotné ženy s porodními asistentkami. V rámci projektu Gynopsychosomatika se soustředí na osobní konzultace na nejrůznější ženská témata. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Gynekologii jsem si kdysi vybrala proto, že jsem chtěla být na porodním sále u zrození nového života. Nakonec jsem se kvůli svým dvěma dětem vydala spíš do ambulance. Už na prvním pracovišti jsem narazila na porodní báby a poznala obě strany porodnictví.  Viděla jsem že jsou obě sféry porodnictví schopné se spolu bavit, najít kompromis."

„S porodními asistentkami spolupracuji roky, v rámci ambulance i konzultací. Všem pacientkám doporučuji mít vlastní porodní asistentku, už proto že je pak v porodnici fajn mít po ruce někoho, kdo vás zná a kdo za vás obstará komunikaci se zdravotníky, je pak takový nárazník, když si rodička a lékaři třeba nerozumí."

„I v rámci ambulance je fajn spolupracovat s porodní asistentkou. Mohou mi sdělit informace, které by mi sama žena třeba neřekla. Vysokoškolsky vzdělaný prostředník je k nezaplacení. 

Důležitý je dialog na odborné úrovni, na který nemá rodička ve chvíli porodu kapacitu."

„V šestinedělí přichází další ohromný benefit kontinuální péče. PA ví, jak probíhal porod, zná její anamnézu, může pomoci psychicky. Bylo by skvělé, kdyby PA mohly mít pevné místo v péči o těhotné ženy a matky."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!