Porodní asistentka, přírodovědkyně
Anna Škvorová
Vystudovala Imunologii na Přírodovědecké fakultě UK a Porodní asistenci na FZS Západočeské univerzity v Plzni, kde se ve své bakalářské práci věnovala perinatální paliativní péči a potřebám zdravotníků. Největší smysl jí přináší kontinuální individuální péče o ženy a rodiny a mimo jiné usiluje o open data v porodnictví.
„Porodní asistentka toho dělá mnohem víc než jen asistence při porodu. Provází ženu celým reprodukčním životem, včetně přípravy na početí. Pomáhá jí v těhotenství, provází ji při porodu, pečuje po porodu o ženě a dítěti coby nedělitelnou diádu. Pomáhá otcům zapojit se o péče o dítě."
„Ve spolupráci s dalšími zdravotníky může být porodní asistentka oporou i pro ženy s předčasně narozenými dětmi, po císařském řezu nebo při perinatální ztrátě, tedy nejen při fyziologických porodech. "
„Covid znamenal nárůst ambulantních porodů, při kterých hraje obrovskou roli právě porodní asistentka, která umí například provést i patičkový test na metabolické vady".
Porodní asistentka může pracovat v porodnici, na sále, na šestinedělí, u gynekologa nebo v komunitě, kde může navštěvovat rodiny v jejich sociálním prostředí.
V těhotenství poskytuje primární péči, diagnostikuje odchylky od fyziologie, má čas na opravdovou poradnu, na zodpovězení veškerých otázek.
.
U porodu je průvodkyní ženy, tradiční ženskou podporu se znalostí porodních přání i anamnézy. Tři dny v porodnici nestačí na rozjezd laktace, hojení i s sžití se s dítětem. V poslední době se novopečené maminky snaží po porodu vše zvládat samy. V sousedním Německu je přitom 10-15 návštěv porodní asistentky ze zdravotního pojištění, ve Francii dokonce hospodyně. Přála bych si aby kontinuální péče o ženu byla v ČR dostupnější. Dává totiž největší smysl.
ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!
Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!