Lékařka, věnuje se psychosomatické péče, psychogynekologii

MUDr. Helena Máslová

Doktorka Máslová vystudovala lékařství na 1. LF UK a má za sebou kariéru gynekoložky, kterou v nemocnici pro její názory na antikoncepci a rutinně prováděné porody přesouvali přes internu až na léčebnu dlouhodobě nemocných. O několik let později založila Centrum psychosomatické péče, kam za ní přichází stále více žen kvůli poruchám menstruace, neplodnosti nebo proto, že se jim nedaří v životě najít své místo.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Téma porodnictví je pro mě velmi cenné a žité, jsem matka tří dětí. Každý můj porod se odehrál na jiném pracovišti, první dva dokonce v perinatologických centrech největších pražských porodnic.

Mám za sebou i stáže ve fakultních nemocnicích, takže sleduji porodnictví více než třicet let a vidím zde určitou tendenci k humanizaci. Část mých pacientek ovšem stále má problematické a traumatické zkušenosti z porodem."

„V době studií medicíny jsem viděla první porody v Praze U Apolináře a pamatuji, že jsme se se spolužačkami shodly, že něco tak strašného jako porod nechceme zažít. Pak se to samozřejmě změnilo. Můj první porod ovšem zcela odpovídal té zažité praxi invazivního neempatického, možná i neetického, porodu. Moje PA byla tehdy krátce před důchodem  její empatie byla nulová. Během porodu se jí podařilo utrhnout mi přední děložní vazy a mám tedy celoživotní následky."

„Za pár měsíců se stanu babičkou. Moje dcera a bude rodit v Dánsku, kde žije. Ukazovala mi záběry, co si natočila v dánské veřejné porodnici v menším městě. Připadalo mi to jako naprosto exkluzivní, krásný, intimní prostor.
Na stěnu porodního pokoje se promítá film z břehu moře, připomínající, že kontrakce jsou jako příliv a odliv. Pomáhají ženám dostat se do alfa nastavení mozku tak, aby porod postupoval."

„V Dánsku je péče PA hrazená pojištěním zhruba od poloviny těhotenství. Není to hypertrofická péče, je daleko méně stresující a invazivní. Lékař vstupuje do předporodní péče pouze dvakrát, kdy se koná ultrazvuk. Vše je jinak v režii PA, včetně porodu, kdy je lékař pouze pojistkou pro případ nějaké patologie. Což je za mě ideální varianta.

České ženy mají bohužel stále tendenci PA podceňovat a vidí lékaře jako záruku toho nejlepšího porodu."

„Kontinuální adresná porodní péče je ideální. Zásadní je kombinace empatické péče a přívětivého prostředí porodnice, které nebudí asociace s traumatem a zraněním. Nechápu, že něco tak zjevného není pro každého naprosto přijatelnou a samozřejmou alternativou.
Dánské ženy se stávají matkami v pozdějším věku, i ženy nad 35 jsou tu vedeny jako “áčkové” rodičky. Počet sekcí není tak vysoký jako v Čechách. Dánské ženy mají ambici porodit nemedikovaně, přirozeně. Pokud můžu přispět k diskuzi, nemedikovaný porod je opravdu ten nejlepší."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!