Gynekolog - porodník
MUDr. Jiří Čapek
Je uznávaný psychosomaticky zaměřený lékař, terapeut, porodník a gynekolog.
„Srdcem jsem stále porodník, ale pracuji běžně jako gynekolog. Zabývám se už mnoho let fasciemi, svaly, které drží dělohu v těhotenství, odbourávám bolesti v podbřišku. Musel jsem si doplňovat vzdělání nad rámec školní medicíny a běžné praxe. Stále mě ale mrzí, že v porodnictví nepracuji.
Naposledy jsem skončil na dost otevřeném pracovišti, kam jsem se jaksi nevešel, protože jsem pracoval spíše pro ženy, které potřebují prostor. Lékařský tým v porodnici není jen o porodníkovi, ale i anesteziologovi nebo pediatrovi."
„A spoustu z nich nikdy nevidělo přirozený porod. Někteří profesionálové mají navíc posunutou hranici zodpovědnosti a jsou hyperprotektivní a mají strach. Často se nedá hovořit o týmu, spíše o skupině profesionálů. Mně to v ní nefungovalo a nechtěl jsem být nějakým kazatelem progresivního porodnictví. "
„Práce s vlastními emocemi a strachem je něco, co lékařům není předáno jako schopnost. Ze školství jsou lékaři vyplivnutí do praxe a často neumějí zacházet s lidmi. Tenhle obor je opravdu napínavý, v 90. letech bylo přes 90 % žalob na porodníky. Je zároveň o procesech, o vývoji. Kdežto my umíme jen ty statické obrázky, které se učíme. Víme, jak funguje limbický systém, ale v praxi jej využívat neumíme. Zato porodní báby mají přirozený potenciál s emocemi pracovat"
„Máme zde vysokoškolsky vzdělané lidi, jejichž kompetence jsou dané evropskou legislativou, nejsme někde v Íránu, jsme 32 let po revoluci a ony stále nemohou samostatně pracovat a šetřit pojišťovnám peníze. To apeluji hlavně na kraje a na pojišťovny. Je to politická věc. Pojišťovny si nehlídají to, aby probíhaly fyziologické porody bez zásahů a operací. Málo totiž ve zdravotnictví sledujeme náklady, péči o těhotné máme přebujelou, naopak nutíme ženy hradit péči PA, když žena rodí jen párkrát za život."
„Zásadní na péči PA je intimita a fakt, že ženy nejsou stresované. Je konciliářkou, tou průvodkyní, která má naši důvěru. Křehké momenty v životě jako narození nebo umírání nemají být mechanizované a překryté procedurami. To je náš špatný způsob práce s emocemi a strachem. Potřebujeme osvětové projekty, ale i víc pokory, víc psychohygieny, sami jsme přepracovaní a nemáme pak prostor na empatii a intimitu."
ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!
Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!