Gynekolog - porodník

MUDr. Jiří Čapek

Je uznávaný psychosomaticky zaměřený lékař, terapeut, porodník a gynekolog.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

„Srdcem jsem stále porodník, ale pracuji běžně jako gynekolog. Zabývám se už mnoho let fasciemi, svaly, které drží dělohu v těhotenství, odbourávám bolesti v podbřišku. Musel jsem si doplňovat vzdělání nad rámec školní medicíny a běžné praxe. Stále mě ale mrzí, že v porodnictví nepracuji. 

Naposledy jsem skončil na dost otevřeném pracovišti, kam jsem se jaksi nevešel, protože jsem pracoval spíše pro ženy, které potřebují prostor. Lékařský tým v porodnici není jen o porodníkovi, ale i anesteziologovi nebo pediatrovi."

„A spoustu z nich nikdy nevidělo přirozený porod. Někteří profesionálové mají navíc posunutou hranici zodpovědnosti a jsou hyperprotektivní a mají strach. Často se nedá hovořit o týmu, spíše o skupině profesionálů. Mně to v ní nefungovalo a nechtěl jsem být nějakým kazatelem progresivního porodnictví. "

„Práce s vlastními emocemi a strachem je něco, co lékařům není předáno jako schopnost. Ze školství jsou lékaři vyplivnutí do praxe a často neumějí zacházet s lidmi. Tenhle obor je opravdu napínavý, v 90. letech bylo přes 90 % žalob na porodníky. Je zároveň o procesech, o vývoji. Kdežto my umíme jen ty statické obrázky, které se učíme. Víme, jak funguje limbický systém, ale v praxi jej využívat neumíme. Zato porodní báby mají přirozený potenciál s emocemi pracovat"

„Máme zde vysokoškolsky vzdělané lidi, jejichž kompetence jsou dané evropskou legislativou, nejsme někde v Íránu, jsme 32 let po revoluci a ony stále nemohou samostatně pracovat a šetřit pojišťovnám peníze. To apeluji hlavně na kraje a na pojišťovny. Je to politická věc. Pojišťovny si nehlídají to, aby probíhaly fyziologické porody bez zásahů a operací. Málo totiž ve zdravotnictví sledujeme náklady, péči o těhotné máme přebujelou, naopak nutíme ženy hradit péči PA, když žena rodí jen párkrát za život."

„Zásadní na péči PA je intimita a fakt, že ženy nejsou stresované. Je konciliářkou, tou průvodkyní, která má naši důvěru. Křehké momenty v životě jako narození nebo umírání nemají být mechanizované a překryté procedurami. To je náš špatný způsob práce s emocemi a strachem. Potřebujeme osvětové projekty, ale i víc pokory, víc psychohygieny, sami jsme přepracovaní a nemáme pak prostor na empatii a intimitu."

ZMĚŇME TO SPOLEČNĚ!

Pomozte porodním asistentkám, ať můžou pomáhat ženám užít si mateřství bez zbytečných traumat. Podepište petici a přispějte tak ke změně postavení porodních asistentek v České republice!